KOTWICZENIE STANU PEWNOŚCI SIEBIE
Bodziec, który wyzwala odpowiednie skojarzenie i odczucia nazywamy kotwicą. Pewnie zauważyłeś /zauważyłaś już, w jaki sposób wiedzę tę wykorzystują specjaliści od reklamy. Bardzo często nazwa jest kotwicą dla danego produktu.
Przypomnij sobie teraz np. zapach ciasta z dzieciństwa i przenieś się w przyjemną scenę z tego okresu.
Kotwica to wyzwalacz, który daje ci dostęp do stanów emocjonalnych.
Powstają one w naturalny sposób i pełnią dla nas użyteczną funkcję. Stwarzają nawyki bez , których ciężko było by nam żyć i funkcjonować. Np. kiedy słyszysz dźwięk budzika, czujesz, że musisz wstać i pójść do pracy.
Są jednak skojarzenia utrudniające nam życie. Publiczne wystąpienia wielu ludzi kojarzy z poczuciem lęku i paniki. Kiedy idziesz na randkę czujesz się niepewnie. Dla wielu myśl o fajnym związku kojarzy się z lękiem i wywołuje nerwowość.
Niestety życie wielu ludzi jest niepotrzebnie ograniczone przez lęki pochodzące z przeszłości.
Nasze myśli nie mogą nie tworzyć skojarzeń. Zastanów się teraz, jak to jest z twoimi myślami. Czy myśli, które tworzysz teraz, są przyjemne, radosne i twórcze? Jeśli odpowiedziałeś pozytywnie to oznacza, że wszystko jest ok. Wypracowałeś/wypracowałaś w sobie naturalne skojarzenia, które są dla ciebie bardzo użyteczne.
Jeśli odpowiedź jest negatywna oznacza to, że warto nad tym popracować.
Pewnie chciałabyś/ chciałbyś, aby twoje myśli wyzwalały w tobie fajne twórcze stany bardzo użyteczne w różnych sytuacjach. Prawda?
Kotwiczenie odbywa się w dwóch etapach.
Najpierw wybierasz stan np. pewności siebie i kojarzysz go z bodźcem- kotwicą. Tak aby go przywołać, kiedy tylko zapragniesz.
Uwaga.... kotwica czyli wyzwalanie potrzebnych stanów jest kluczem do udanych związków i randek!
A teraz rozpoczynamy naukę świadomego kotwiczenia, potrzebnego na każdej udanej randce.
Pomyśl teraz o sytuacji na randce na, której chciałbyś/chciałabyś czuć się inaczej i odmiennie reagować. Wybierz teraz stan pewności siebie i poczucia humoru. Kiedy już wybrałeś, zacznij szukać jednej sytuacji ze swojego życia, w której ich doświadczałeś. Może chcesz przypomnieć sobie jakąś sytuacje z książki lub filmu. Postać, którą wybierzesz może być fikcyjna. Może nią być jeden z bohaterów filmu pt." Uwodziciele."
Najważniejsze w tym procesie są twoje uczucia.
Jeśli przywołałeś w myśli stan pewności siebie, oznacza to, że jesteś gotowy/gotowa do następnego etapu. Polega on na wyborze odpowiedniej kotwicy, która pozwoli na przywołanie stanu pewności siebie , wtedy gdy będziesz tego chciał/chciała.
Wybieranie kotwicy kinestetycznej. Znajdź jakieś odczucie, które możesz skojarzyć z potrzebnymi zasobami. Może to być klepnięcie w udo lub kolano, jakieś specyficzne ułożenie ręki itp. Zwróć uwagę, aby kotwica nie pokrywała się z aktualną częścią twojego zachowania. Zapamiętaj ten znak.
Wybieranie kotwicy słuchowej. Poszukaj jakiegoś słowa lub zwrotu, które wypowiesz do siebie w wyobraźni. Sposób wypowiedzi i ton głosu, są tak samo ważne jak treść. Np. możesz powiedzieć: James, jestem James Bond. Wypowiedz te słowa pewnym siebie głosem. Zapamiętaj to słowo lub zwrot.
Wybieranie kotwicy wizualnej. Wybierz symbol , lub przypomnij sobie co widziałeś/widziałaś czując się pewny/pewna siebie. Szukaj tak długo aż wywołasz w sobie poczucie pewności siebie. Zapamiętaj ten obraz.
Kiedy już wybrałeś/wybrałaś trzy kotwice. Za chwilę ponownie przeżyjesz poczucie pewności siebie poprzez odtworzenie tych sytuacji w przestrzeni twojego pokoju.
Zmień teraz miejsce. Wybierz inne krzesło, lub przesuń się do przodu, lub w bok.
Możesz teraz w swej wyobraźni wrócić do stanu pewności siebie.
Przypomnij sobie, gdzie wtedy byłaś/byłeś i co robiłaś/robiłeś. Zobacz, co wtedy widziałeś/widziałaś.
Zacznij teraz wsłuchiwać się w dźwięki, które wtedy słyszałaś/słyszałeś.
Poczuj teraz uczucia, które wiązały się z tamtym doświadczeniem.
Daj sobie chwilę czasu i przeżyj tę sytuacje tak silnie, jak to tylko możliwe.
Kiedy zaczniesz szczytować w swoich odczuciach, wycofaj się na swoje pierwotne niezaangażowane miejsce.
Znajdujesz się teraz w stanie gotowości, do zakotwiczenia poczucia pewności siebie.
Powracasz teraz na miejsce przeznaczone dla stanu pewności siebie. I zaczynasz przeżywać go ponownie. Kiedy zaczynasz szczytować, widzisz swój wybrany obraz, wykonujesz wybrany gest, wypowiadasz swoje słowa. Założyłeś/założyłaś w ten sposób kotwicę dla stanu pewności siebie.
Pamiętaj, aby robić to w momencie szczytowania, a nie chwilę potem - aby zakotwiczyć stan maksymalny
Kolejność kotwic jest dowolna.
Po założeniu kotwic, wycofaj się na neutralne miejsce, zmieniając stan.
A teraz przetestuj swoje kotwice.
Wszystko jedno w jakim miejscu, odpal swoje kotwice w dowolnej kolejności.
Jeśli nie jesteś zadowolony/zadowolona z wyniku tego ćwiczenia, możesz powtórzyć go kilkakrotnie, aż do silnego wzmocnienia kotwic.
A teraz pomyśl o przyszłej randce, jako o sytuacji, w której będziesz potrzebował/potrzebowała poczucia pewności siebie.
Niech przyjdzie ci na myśl pierwsza rzecz, która świadczy o tym, że jesteś w danej sytuacji. Może to być jakiś sygnał z twojego wnętrza lub coś innego.
Kiedy już znajdziesz, odpal swoje kotwice.
Po jakimś czasie sygnał ten sam w sobie, stanie się kotwicą dla odpalenia poczucia pewności siebie.
***
Ludzie mają różne strategie działania. Najczęściej zachowania innych ludzi są interpretowane według kryteriów, które mijają się z prawdą.
Mistrzowie uwodzenia twierdzą, że tajemnicą fascynujących randek jest umiejętność sprawdzania własnych wniosków.
Jeśli nie zależy ci na jakiejś osobie, na jej zachowanie reagujesz wzruszeniem ramion. Jeśli zależy ci na niej, powinieneś/powinnaś nabyć takie umiejętności, po to aby uniknąć niepotrzebnych wewnętrznych konfliktów.
Jest wiele sposobów unikania nieporozumień o to jeden z nich:
1. Przyjrzyj się swojemu rozumowaniu i zastanów się, czy wyciągnąłeś/wyciągnęłaś dobre wnioski z tego, co poczułeś/poczułaś, co widziałaś/widziałeś i słyszałeś/słyszałaś.
2. Zapytaj drogą osobę o intencję jej zachowania nadając pytaniu żartobliwy ton np.Zastanawiam się czy śmiejesz się z moich fascynujących uszu, czy po prostu się do mnie uśmiechasz, ponieważ jesteś bardzo miłą osobą.
Pewnie śmiejesz się ze mnie, bo wstydzę się z tobą zatańczyć, chociaż czuję, że jesteś świetną tancerką
Pewnie złościsz się na mnie, bo nie jestem wysokim szczupłym facetem, ale tak sympatyczna osoba jak ty, może mieć czasem ochotę na chwile złości.
Zadając tego pytanie pamiętaj: gdy mówisz jej komplement mów o niej, a nie jej zachowaniu, kiedy ją krytykujesz, mów o jej zachowaniu, a nie o niej!
Przykład zachowania: śmiejesz się, złościsz się, wygłupiasz się itp.
Przykład mówienia o niej: świetna tancerka, miła osoba, sympatyczna itp.
3. Porównaj swoje wnioski z intencjami pytanej osoby i sprawdź czy miałeś /miałaś rację.
Po jakimś czasie znajomości nie zmienia się sposób zachowania, ale wywoływane przez nie reakcje. W chwili zakochania kobieta i mężczyzna automatycznie filtrują część informacji na temat swojego partnera/partnerki.
Niestety, kiedy euforia mija do głosu dochodzą nawyki i przekonania. Np. przekonania na temat jak powinien się zachowywać mężczyzna, kobieta, kim powinni być itd. Jeśli obiekt naszego zainteresowania odbiega od tych przekonań. Zaczyna pojawiać się dramatyczny konflikt.
Jeśli uważamy, że faceci krzywdzą kobiety, to albo przyciągniemy kogoś takiego, albo z potulnego baranka uczynimy potwora ciągle go prowokując do takich zachowań.
Nasze przekonania działają na zasadzie samo spełniającego się proroctwa.
Gdy uważasz, że partner może dać ci prawdziwą rozkosz, będziesz dostrzegać przykłady, które potwierdzą twoje przekonanie.
Roman, który praktykuje masaż TAO już od jakiegoś czasu twierdzi, że osiągnął biegłość w praktykowaniu medytacji seksualnej. Jego energia seksualna stała się bardziej wysublimowana, silniejsza oraz łatwiejsza do kontrolowania. Roman zauważył, że cele, które sobie stawia w innych płaszczyznach życia, szybciej się materializują, gdy w dolnej części podbrzusza tworzy magazyn skondensowanej energii. Można korzystać z jego zasobów jako paliwa zarówno dla umysłu i ciała.
Bohaterowie szkoły uwodzenia w filmie fabularnym Marka Kilaszewskiego pt. "Uwodziciele" przed pójściem na randkę wykonują następujące ćwiczenie:
1. Liczysz od 1 do 3 wprowadzasz się w bardzo głęboki i przyjemny stan, który sprawi, że będziesz czuł/czuła się naprawdę świetnie.
2. Mówisz do siebie w myślach: za chwilę pójdę do klubu potańczyć, w klubie lub po drodze, spotkam najbardziej odpowiedniego dla mnie partnera, z którym będę czuł/czuła się świetnie i dobrze. Spotkam idealnego partnera.
3. Mówisz do siebie w myślach: ufam swojej intuicji ona chce dla mnie jak najlepiej. Czuję się dobrze i bezpiecznie. Jest mi przyjemnie i dobrze.
Kiedy i ty zaczniesz stosować tę prostą technikę, możesz zostać szybko oczarowany jej dużą skutecznością.
***
Jak wyeliminować strach przed odrzuceniem?
Strach i lęk są normalnymi stanami. Węże, pająki, wampiry, drastyczne doniesienia prasowe itd. mogą w każdym z nas wzbudzić uczucia niepokoju. Bywają to uczucia pozytywne np. motywacja do unikania niepotrzebnego ryzyka i do zmian. Problem zaczyna pojawiać się wtedy, gdy ludzie zaczynają obawiać się sytuacji, które same w sobie nie są niebezpieczne a wręcz pożądane.
Np. lęk przed publicznymi wystąpieniami, lęk przed odrzuceniem przy umawianiu się na randkę itd.
Badania uczonych wykazały, że co dziesiąty mieszkaniec zachodniej Europy cierpi z powodu lęku. Okazuje się, że większość lęków występujących w dzieciństwie ginie bezpowrotnie po wejściu w dorosłe życie.
Niestety u ludzi pojawiają się także lęki, które same nie znikają. Pomimo, że jedna osoba na dziesięć choruje na poważne fobie, to prawie każdy odczuwa strach, który powstrzymuje go przed wykorzystaniem pełni możliwości i blokuje w życiu.
Strach przed publicznym wystąpieniem, odrzuceniem przy umawianiu się na randkę, przed kontaktami z drugim człowiekiem, w większości przypadków nie ma uzasadnienia w rzeczywistości. W dodatku większość ludzi jest przekonanych, że nie można poradzić sobie z lękiem w sposób bardzo szybki i natychmiastowy.
Mylnie się uważa, że w każdym przypadku potrzeba do tego długotrwałych i nużących terapii. Przy użyciu odpowiednich metod, które proponuje neurolingwistyczne programowanie zmian można dokonać o wiele szybciej. Tak naprawdę NIE MOGĄ one zachodzić powoli, ponieważ nasz umysł uczy się bardzo szybko.
Możesz teraz nauczyć się metody skutecznego pozbywania się lęku ze swojego życia. Jest to technika opracowana przez jednego z twórców NLP Richarda Bandlera. Jeśli ćwiczenie to wykonasz starannie, nie będziesz odczuwał/odczuwała potrzeby powtarzania go.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Oglądanie filmu od końca.
1. Nieprzyjemne wspomnienie. Przypomnij sobie umiarkowanie nieprzyjemną sytuację związaną z umawianiem się na randkę i obejrzyj ją jak film, tak jak ją sobie zapamiętałeś. Gdy patrzysz i słuchasz filmu, zwróć uwagę na wszystkie negatywne uczucia, jakich doznajesz. Obejrzyj film dokładnie od początku do końca.
2. Obejrzyj film od końca. Rozpocznij teraz oglądanie filmu od końca. Cofnij całą scenę do początku, w kolorach, bardzo szybko, przeznaczając na to dwie sekundy. Jakbyś był lub była w tamtej sytuacji, a czas przesuwałby się bardzo szybko. Możesz powtórzyć to kilkakrotnie.
3. Testuj. Włącz teraz film jak w punkcie 1 i spróbuj bezskutecznie wrócić do tych samych uczuć.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dla wielu ludzi stosujących tę technikę uczucia z punktu 1, stają się neutralne. Gdy przeżywasz sytuację (od końca) w twoim umyśle zmienia się kolejność doświadczeń, powodując wyeliminowanie lęku. Ginie on bezpowrotnie. Gdy wykonujesz ten proces, to tak jakbyś usuwał lęk z danej sytuacji. Pomocą w tym ćwiczeniu może być wyobrażenie sobie, że przesuwa się film wideo na podglądzie.